SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLER SEKTÖRÜ’NÜN LİDERİ KLC GIDA’YA BİR ÖDÜL DAHA

SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLER SEKTÖRÜ’NÜN LİDERİ KLC GIDA’YA BİR ÖDÜL DAHA

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği 2014 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı, ihracat şampiyonlarının ödül töreni ile bir arada gerçekleştirildi.

Törende, 2014 yılında Türkiye’ye 687 milyon 218 bin dolar döviz kazandıran 36 EİB üyesi ödüllendirildi. Su ürünleri, kanatlı eti ve yumurta sektörlerinde en fazla ihracat yapan 10’ar firmaya ödül verilirken, 2010 yılından bu yana ihracat lideri olan ve 2014 yılını FOB 105.802.367,03 USD’lık ihracatla tamamlayarak rekor kıran KLC Gıda, beşinci kez üst üste Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller sektörünün lideri olma unvanını devam ettirme başarısı gösterdi.

100 MİLYON USD BARAJINI AŞTI

2013 yılını 84 milyon dolar ihracat rakamı ile kapatan ve 2014’te 100 milyon dolar barajını geçerek %25 oranında bir artış gerçekleştiren KLC Gıda, 2015’te de aynı oranda büyümeyi hedefliyor.

Tam entegre tesislerinde en ileri teknolojilerle üretim yaparak 2 binden fazla kişiye istihdam sağlayan Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş.’nin yurtdışı satış ve dağıtım organizasyonunu yürüten KLC Gıda A.Ş. , su ürünleri üretiminin yüzde 70’ini, başta Avrupa olmak üzere dünyada 40’dan fazla ülkeye ihraç ediyor.

Türkiye’de satılan balıkların yüzde 40’ı da, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla ürün gamını sürekli geliştiren ve Türk halkına “Denizde balık, balıkta marka” sloganıyla seslenen Kılıç Deniz’in markasını taşıyor.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, ödülü KLC Gıda Ürünleri İth. İhr. ve Tic. A.Ş. İhracat Müdürü Bahar Cengiz’e takdim etti.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, ödülü KLC Gıda Ürünleri İth. İhr. ve Tic. A.Ş. İhracat Müdürü Bahar Cengiz’e takdim etti.

 

SEKTÖRDEN 2 MİLYAR DOLAR DÖVİZ

ODUL2

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği 2014 yılında 687 milyon 218 bin dolarlık ihracata imza atan 36 üyesine ödül verdi.

Genel Kurulda konuşan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün 2014 yılında yüzde 15’lik ihracat artış hızı yakalayarak ilk kez 2 milyar dolar sınırını geçerek, 2 milyar 277 milyon dolarlık dövizi Türkiye’ye kazandırdığını, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin ise 2000 yılında 80 milyon dolar seviyesinde olan ihracatını sürekli arttırarak 2014 yılı sonunda 818 milyon 619 bin dolara ulaştığını ve Ege İhracatçı Birlikleri’nde ihracatını en fazla arttıran birlik olduğunu ifade etti.

 

SINAN KIZILTAN2

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründeki başarıda en büyük pay sahibi olan ihracat şampiyonlarına ödül vererek motive etmek ve yanlarında olduklarını hissettirmek istediklerini anlatan Kızıltan, “Bu başarıda büyük pay sahibi olan ihracatçılarımıza altın madalya bile versek azdır. 2015 yılının kalan diliminde ihracat artış hızımızı daha da arttırmayı ve 2015 yılında 1 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.