Hikayemiz

Hikayemiz

Bundan 25 yıl önce 1990’da ilk balık çiftliğini küçük bir girişim olarak Salih Adası’nda kurmuştum. Bu mütevazı tesiste yılda 30 ton çipura üretiliyordu. Bodrumlu balıkçı bir aileden geliyorum. En iyi bildiğim ve en çok sevdiğim iş balıkçılıktı. 

Orhan Kilic -ekonomistAma ben aile mesleğini kültür balıkçılığına yönelerek sürdürmek istedim. Çünkü denizlerdeki balıkların hızla tükendiğini gördüm. Aşırı avlanma ve çevre kirliliği pek çok doğal kaynak gibi denizleri ve balık stoklarını da mahvetti. Bu eğilim maalesef günümüzde de artarak devam ediyor. Balıkların yüzde 60’ı yok. Kalanların da 30-40 yıl içinde tükeneceği tahmin ediliyor. İnsanlar için en değerli protein kaynağı olan balıklar gözlerimizin önünde yitip gidiyor.

Bugün geriye baktığımda çok doğru bir kararla doğru bir girişim yaptığımı görüyorum. Kurduğum işletme hızla büyüdü ve sonunda daha kurumsal bir kimlikle ilerleme zorunluluğu doğdu. 1993 yılında Kılıç Deniz Ürünleri Üretimi İhracat İthalat Ticaret A.Ş.’yi kurdum. Kılıç, yavru balık ve hasatlık balık üretiminin yanı sıra yem üretimi yapan, işleme ve paketlemenin ardından satışını gerçekleştiren, kendi ihtiyaçlarını kendi karşılayan, üretimden satışa tüm sürece hakim sektördeki tek entegre tesis haline geldi. Bu süreçte çok iyi profesyonellerle çalışma şansına sahip oldum ve onları Kılıç’a kazandırdım. Balıkçılık işimiz 20 yılda tam 1.000 kat büyüdü ve yıllık 40 bin tonluk üretim kapasitesine ulaştı. Kılıç bugün sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın sayılı kuruluşları arasında gösteriliyor.

Kılıç’ın başını çektiği kültür balıkçılığı sektörü, balığı sadece varlıklı kesimlerin tüketebileceği lüks bir gıda ürünü olmaktan kurtarmış, halka indirmiştir. Türk halkına ve ihracat yaptığımız 40’tan fazla ülkenin halkına Kılıç güvencesiyle sağlıklı ve besleyici su ürünlerini ulaştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Hayatını bu işin doğru dürüst yapılmasına adamış bir insan olarak halkımıza, annelere, babalara balığın önemini ve değerini hiç durmadan anlatmayı şahsi olarak da misyon edindim. Balık tüketimimiz henüz gelişmiş ülkelerin üçte biri kadar, o yüzden yapılacak çok iş var.

Kılıç; Kılıç Ailesi, Yöneticileri ve tüm çalışanları ile akvakültürün gerçek bir sektör olmasına, ihracat yeteneği kazanmasına katkı sağlamış, getirdiği ileri teknolojiler ve yüksek çevresel standartlarla sayısız ilklere imza atmış, hizmetler vermiş, sektöründe lider, öncü ve örnek bir toplulukolmayı başarmıştır.

Körfez Bölgesi’nin eski ve büyük bankalarından biri olan National Bank of Kuwait’in bir iştiraki olarak kurulan ve Ortadoğu, Körfez Bölgesi ile Türkiye’de yatırımlar yapan NBK Capital, hızlı ve istikrarlı büyüme çizgisi nedeniyle 2010 yılı sonunda Kılıç ile ortaklık anlaşmasına imza attı.

Dünyada ve Türkiye’de sağlıklı beslenme yönünde gelişen bilinçle birlikte kültür balıkçılığının genel balık tüketimi içindeki payının büyük bir hızla büyümesi, bugüne kadar olduğu gibi Kılıç Deniz olarak bize aydınlık bir gelecek vaat ediyor. Önümüzdeki dönemde de Anadolu’da ve denizaşırı ülkelerde yatırımlarımıza devam edeceğiz.

Bir dünya şirketi olma yolunda ilerleyen Kılıç Deniz A.Ş, bugüne dek olduğu gibi, bundan sonra da gerek sektöründe, gerekse üye olduğu mesleki ve sivil toplum kuruluşlarında görev ve sorumluluklarını yerine getirecek, topluma ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edecektir.

Orhan KILIÇ
Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkanı