Ege’nin gururu Kılıç, Türkiye’nin 500 büyük sanayi devi arasında yükseliyor

KILIÇ DENİZ ÜRÜNLERİ, İSO TARAFINDAN AÇIKLANAN İLK 500 SANAYİ KURULUŞU LİSTESİNDE 245. SIRAYA YÜKSELDİ.

Kılıç Deniz Ürünleri, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yükselişe geçti. Açıklanan listeye göre Kılıç, 2013 yılında 327. sırada yer alırken, 2014 yılında 245. sıraya yükselerek büyük başarı sağladı.

21Türkiye’nin lider su ürünleri üreticisi Kılıç Deniz Ürünleri, İstanbul Sanayi Odası’nın raporuna göre 2014 yılında Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında 245. sıraya yükseldi.

ISO 500 sıralamasının oluşturulmasında baz alınan tüm kriterleri başarıyla geçen ve Ege’nin gururu Kılıç Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, “ISO sıralamasında yerimizi üst sıralara taşımaktan büyük gurur duyuyoruz. Çünkü ISO 500’de yer bulmak için şirketlerin Türkiye’de gerçekleştirdiği üretim, Türkiye’den yaptığı ihracat, Türkiye’de yarattığı katma değer, istihdam, karlılık ve verimlilik inceleniyor, elde edilen veriler toplam Türkiye rakamları ile karşılaştırmalı olarak analiz ediliyor” dedi.

Kılıç Deniz’in sektöründe sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da lider kuruluşları arasında yer aldığını ifade eden Orhan Kılıç, “Kılıç, ürünlerini yurt içi pazarda Türk halkına sunduğu gibi, başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye de ihraç etmektedir. Kılıç bugün, yıllık 40 bin tonluk üretim kapasitesiyle 40’tan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Kılıç, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birliği’nin 2014 yılı verilerine göre yıllık 105 milyon dolar ihracat rakamı ile hayvancılık sektöründe Türkiye birincisi olmuştur” şeklinde konuştu.

Dünyanın En Büyük Çipura-Levrek Üreticisi

ISO’nun “Üretimden Satışlar (Net) (TL)” verileri üzerinden gerçekleştirdiği araştırmada Kılıç, 2014 yılındaki 405.985.844 TL’lik performansıyla bir önceki yıla göre, sıralamada 82 basamak yükseldi.

Kılıç Deniz’in akvakültür sektörünün öncüsü olduğunu ifade eden Orhan Kılıç, hem yurtiçinde hem de yurtdışında kendi sektörlerinde konumunu güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Kılıç, “Yeni pazarlarda yer almayı hedefliyoruz. Ege’de faaliyet gösteren yerel bir üreticiyken bugün 40’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren, Türkiye’nin ve Dünyanın en büyük üreticisi olduk. Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz 105 Milyon dolarlık ihracat rakamı ile hem kendi sektörümüzde Türkiye’nin birincisi hem de Ege’nin gururu olduk” dedi.

Kurumsallaşmaya ve şeffaflaşmaya inandıklarını ifade eden Orhan Kılıç, yaklaşık 2000 kişiye de istihdam sağladıklarını söyledi.