105 Milyon Dolarlık Gurur Plaketi

İhracat şampiyonu Kılıç, 105 Milyon Dolarlık gurur plaketini Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı’ndan aldı.

Kılıç Deniz Ürünleri, 2014 yılında “Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri” ihracatında gösterdiği başarılı performansı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi ‘İhracat Ödülü’nü almaya hak kazandı. Kılıç Deniz adına ödülü Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Kılıç Kızıltan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin elinden aldı.

IMG_1396Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 22. Olağan Genel Kurulu ve 2014 İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye genelinde en fazla ihracat yapan 10 firma ve 26 sektörde en fazla ihracat yapan ilk üç firma Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) düzenlediği ‘İhracat Ödül Töreni’nde 2014 yılı ihracat rakamlarına göre ödül aldı. Hayvancılık sektöründe gerçekleştirdiği 105 milyon dolarlık ihracat rakamıyla Türkiye şampiyonu olan Kılıç Deniz Ürünleri, ödülünü Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin elinden aldı.

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘2023 ihracat hedefimize çok başarılı bir yol haritası ile ilerliyoruz. Sizler, dağlar ne kadar yüksek olursa olsun, yanından geçen bir yol buldunuz. İnanıyorum ki, 2023 hedeflerinin amiral gemisi yine ihracatçılar olacak” dedi. Kılıç Holding adına ödülü alan Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Kılıç Kızıltan ise çok çalışarak bir önceki seneye göre ihracat rakamlarını yüzde 25 artırdıklarını, bunu 5 kıtada 40’tan fazla ülkeye ulaşmayı başararak sağladıklarını belirtti. Kızıltan ayrıca, ‘hayvancılık sektörünün tamamında 5 sene üst üste ihracat şampiyonu olduk. Hedefimiz önümüzdeki dönemde bu başarıyı devam ettirmek’ dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ÇİPURA-LEVREK ÜRETİCİSİ; KILIÇ

IMG_14221991 yılında kurmuş olduğu firması ile akvakültür sektörüne adım atan Orhan Kılıç, 1993 yılında Kılıç Deniz Ürünleri Üretimi İhracat İthalat ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu. Orhan Kılıç’ın 20 yılı aşan profesyonel deneyimi ile Kılıç Deniz, akvakültür sektörüne ve ticaretine gelişim ve katkı sağlayan sayısız ilklere imza atan, hizmetler veren, sektöründe üretimde ve ihracatta lider, ileri teknoloji kullanımı ve çevre duyarlılığında öncü bir kurumdur.

Kılıç, yetiştirdiği balıkların yüzde 70’ini, başta AB ülkeleri olmak üzere, dünyanın 5 kıtasında 40’tan fazla ülkeye ihraç ediyor. Üretimin yüzde 30’u da Türkiye pazarına sunuluyor.

Yıllık 40 bin ton üretim kapasitesine sahip olan Kılıç, 2014 yılında 105 milyon USD’ın üzerindeki ihracatıyla önemli bir rekora imza atarak sektöründe üst üste 5. kez ihracat birincisi oldu.

Yurtdışında Tunus, İtalya ve Amerika’da yatırımları bulunan Kılıç, Avrupa pazarına hâkim olabilmek için son dönemde Arnavutluk’ta yeni bir yatırım gerçekleştirdi. Buranın lojistik ve konum avantajından yararlanarak Avrupa pazarına hızlı bir şekilde girmeyi planlayan Kılıç, böylece dünya çapında bir marka olma yolunda dev bir adım daha attı.

Yatırımlarına ve Ar-Ge çalışmalarına hız kesmeden devam eden Kılıç, son olarak “Orkinos Yavru Üretimi ve Yetiştiriciliği” projesini hayata geçirerek Avrupa’daki su ürünleri firmalarının gerçekleştiremediği bir başarıya daha imza attı.

Kılıç, performansını her geçen gün yükselterek hem su ürünleri sektörünü büyütmeyi hem de ülkemizde kişi başına düşen balık tüketimini arttırıp, sağlık nesillerin yetişmesini sağlamayı hedefliyor.

Yaklaşık 2000 kişiye istihdam sağlayan Kılıç, yurt içi ve yurt dışındaki yatırımları ve know-how ihracatıyla Türkiye’nin en büyük 10 sanayi kuruluşu arasında yer alma hedefine doğru da emin adımlarla ilerliyor…